Kada se danas požalimo na emitere sportskog programa na televiziji, jedno je sigurno – treba da budemo zahvalni što fudbal ne gledamo 1954. godine. Naime, počeci emitovanja Svetskog prvenstva su bili mnogo lošijeg kvaliteta nego danas, ali s obzirom da tehnologija tada nije bila toliko razvijena, dobro je što je uopšte postojao televizijski prenos. Prvo poluvreme se nije prikazivalo, bilo je nevažno, svi najzanimljiviji događaji su se emitovali tek tri dana kasnije, a u Velikoj Britaniji je postojao samo jedan jedini komentator…
Svetsko prvenstvo u fudbalu, iliti “Svetski kup” (FIFA World Cup), najprestižniji fudbalski turnir na svetu, predstavlja međunarodno fudbalsko takmičenje seniorskih nacionalnih timova članica FIFA (Fédération Internationale de Football Association).
Svetsko prvenstvo u fudbalu održava se na svake četiri godine od 1930. osim u periodu od 1942. do 1946. kada nije održavano zbog II Svetskog Rata, a sama popularnost Svetskog kupa ide rame uz rame sa popularnošću Olimpijskih igara.
Prvo emitovanje svetskog prvenstva u Evropi
Fudbal je bio sport koji je otvorio vrata sportskom televizijskom biznisu, jer je to delatnost koja može garantovati stalnu ekonomsku korist ogromnim ulaganjima svojih sponzora.
Za prve prenose svetskog prvenstva plaćeno je švajcarskom fudbalskom savezu oko 2.500 dolara. Međutim, u to vreme je veoma mali broj emitera smatrao fudbal pouzdanim sredstvom za privlačenje gledalaca. Tek se 1954. godine pokazala tendencija da je fudbal zapravo privlačan za široke narodne mase. Sve utakmice svetskog prvenstva su tada bile objedinjene, te je svaka država morala da emituje ono što se nudi, a ne da se vodi interesima svoje nacije, tako je BBC morao da prikaže neverovatnu pobedu Mađarske 8:3 protiv Zapadne Nemačke, a ne pobedu Velike Britanije protiv Švajcarske- to se emitovalo tek tri dana kasnije i to samo najzanimljiviji delovi. Bez obzira na ovakva ograničenja, ovi prenosi su se smatrali u to vreme uspešnim, bez većih tehničkih kvarova, čak je i dopisnik Tajmsa napisao da je televizijsko izveštavanja Svetskog prvenstva imalo neku ,,edukativnu vrednost”.
Kakva je bila situacija četiri godine kasnije?
TV kanal ITV je već uspostavio neki standard do 1958. godine, ali tada je prenosio svega pet utakmica Svetskog prvenstva, koje su prikazivane i na nekim drugim kanalima, a samo je BBC poslao svog komentatora Volija Barnsa, bivšeg beka Arsenala i Velsa, koji je ostao komentator sve do 1970. godine. U to vreme je štampa širila glasine da je hiljade ulaznica za Svetsko prvenstvo vraćeno, jer su ljubitelji fudbala čuli da će biti uživo prenosa. Osam mečeva koji su se odigrali na dan otvaranja Svetskog prvenstva, u kojima su učestvovale sve četiri domaće nacije, a gledaoci uživo prenosa su počašćeni pobedom Švedske nad Meksikom i Zapadne Nemačke nad Argentinom. Takođe, sva četiri četvrtfinala i oba polufinala su počela istovremeno. Engleska je izabrana za prenos uživo kada je igrala sa Brazilom u grupnoj fazi i sa SSSR-om u plej-ofu posle grupa, Severna Irska protiv Zapadne Nemačke i remi Velsa sa Švedskom su takođe prikazani, ali Škotskoj uopšte nije dodeljeno vreme za emitovanje.
Na kraju krajeva je ukupno barem 11 utakmica delimično prikazano uživo, ali je čak i ta cifra za neke bila previše. S. Miall se požalio Tajmsu: „Fudbal sredinom leta na televiziji! Nauka nam je podarila mnogo užasa, uključujući H-bombu, ali ovo je sigurno kraj.” U međuvremenu, nekoliko dana nakon finala, zvaničnik švedskog fudbalskog saveza je tvrdio da 620.700 funti uplaćenih u računima nije balansiralo zapažene prihode izgubljene od gledanja kod kuće. Televizija je stigla, a fudbalski establišment nije znao šta da radi sa njom. Sve je tada izgledalo razočaravajuće za fudbal na TV-u…
Počeci uživo prenosa Svetskog prvenstva u Americi
Finale Svetskog prvenstva je prvi put u potpunosti emitovano u SAD 1966. godine, 12 godina nakon što su Evropljani prvi put preneli takmičenje u svoje dnevne sobe. Uspeh NBC-a sa emitovanjem „bio je poslednji potres“ u formiranju moderne profesionalne američke fudbalske lige, rekao je bivši komesar Cosmos GM i NASL Klajv Toje 1985. godine. Uprkos dobrim brojevima 1970. godine NBC je odbio da prenosi ponovo Svetsko prvenstvo, srećom, ABC je priskočio u pomoć i pristao da prikaže finale Italija-Brazil. Međutim, loša vest je što su čekali do Božića da bi prikazali utakmicu u okviru ,,Wide World of Sport”. Nažalost, 1974. godine jedina opcija za gledanje na mreži ponovo su bili zastareli detalji, dok je CBS imao samo neke zanimljive delove finala Zapadne Nemačke – Holandije u emisiji ,,Sportski Spektakl”.
Iako su nekada bili veoma selektivni prenosi Svetskog prvenstva i isprva nisu privlačili toliko pažnje publike, danas je situacija potpuno drugačija. Široke narodne mase iščekuju Svetsko prventsvo 2022. koje će se odigrati u Kataru. Mnogi od nas organizujemo svoje obaveze tako da možemo da ispratimo većinu utakmica koje će se emitovati na mnogim televizijskim kanalima širom sveta, što pre 60 godina nije bio slučaj. Na nama je sada samo da okupimo društvo, obezbedimo omiljene grickalice i da u udobnosti svog doma ili lokalnog paba pratimo utakmice. Srećan početak Svetskog prvenstva 2022!