U 21. veku se susrećemo sa prisustvom mnogih medija, kao i interneta koji uzima primat nad svim ostalim sredstvima informisanja, zabave, edukacije… Ali televizija je i dalje jedino sredstvo informisanja mnogim ljudima širom sveta. Reč televizija nastala je od grčkih reči tele što znači daleko i glagola video; videre, što u bukvalnom prevodu znači gledanje na daljinu. Prvi put je ovaj termin upotrebljen 1900. godine u Parizu, u delu Električna televizija.
Uspon televizije
Prvi prenos slike i zvuka uspeo je da postigne Dž. L. Bet. u Londonu, tako što je sliku lutke iz potkrovlja, preko montiranog prijemnika, preneo u radnju u prizemlju. Ovim događajem je rođena televizija, 25. aprila 1925. godine. Nakon užasnih kriza i Drugog svetskog rata, televizija je postala veoma popularna u Velikoj Britaniji i SAD, gde je postala nezaobilazan izvor zabave u gotovo svakoj porodici.
Tokom pedesetih godina prošlog veka novine i radio polako padaju u zaborav, jer televizija kao novi medij postaje primarno sredstvo informisanja. Spajanje slike i tona u jednu kompaktnu kutiju biva sa ushićenjem prihvaćeno u čitavom svetu.
Dve godine nakon što se prvi put dogodio prenos slike, demonstriran je i prvi sistem za snimanje na televiziji. Ubro nakon toga, osnovana je NBC TV mreža, a 7. aprila 1927. godine prenet govor sekretara SAD Herberta Huvera 320 kilometara dalje i ovo je bio prvi TV prenos u istoriji ovog medija.
Prvi live prenosi
Tehnologija se nakon pojave prvog TV-a razvijala vrtoglavom brzinom, te je krunisanje kraljice Elizabete 2. juna 1953. bio je povod i zapravo prvi uživo prenos na britanskoj televiziji koji je gledan širom sveta.
U junu 1980. godine, CNN je lansirao prvi svetski informativni program koji je emitovao vesti 24 sata dnevno, a devet godina kasnije isto su uradili i iz Sky Newsa. Letnje Olimpijske igre održane u Berlinu 1936. bile su prve Olimpijske igre koje su se uživo prenosile. U martu 1953. godine, dodela Oskara dobila je svoj live prenos. Bend Bitlsi prvi put nastupili su uživo 1964. godine, a 1967. Bend The Doors nastupao je u The Ed Sullivan Show, kada je Džim Morison napravio incident izgovarajući neadekvatne reči pesme Light My Fire.
Istorija televizije na Balkanu
Prvu profesionalnu demonstraciju televizije na Balkanu priredila je holandska firma “Filips” septembra 1938. godine na Beogradskom sajmu, uz angažovanje domaćih glumaca i pevača za izvođenje programa. Tek nakon Drugog svetskog rata 1958. Godine Radio Beograd prerasta u Radio-televiziju Beograd, a od 23. Avgusta do 2. Septembra iz ovog studija je Televizija Beograd emitovala probni program u kojem su isprobani gotovo svi televizijski žanrovi. “Bez presedana je u svetu činjenica da za jedanaest prvih dana rada jedna televizija ispuni svoje emisije po našem mišljenju kvalitetnim programom u trajanju tri-četiri sata” – rečeno je na konferenciji za štampu po završetku probnog programa. Posle nepuna tri meseca, 28. novembra, otpočelo je kontinuirano emitovanje programa.
Od televizora u boji do maksimalnog užitka
1953. godine se pojavio prvi televizor u boji koji je zamenio dotadašnju dosadnu crno-belu sliku. Od tada do danas televizor je dobio potpuno drugačiji oblik i dizajn. Sada se susrećemo sa ogromnim TV ekranima, sjajnom slikom i zvukom, kao i 3D televizijom. Razvoj tehnologije je mnogo doprineo ugođaju pri gledanju televizije, tako da sada možete gledati i kanale iz druge zemlje putem kablovske televizije. Ili ukoliko živite u drugoj državi, a želite da vidite šta se događa u vašem region, možete putem naše NetTV Plus aplikacije sve da ispratite sa preko 200 kanala koji su vam uvek dostupni na različitim uređajima. Zapravo, možete gledati televiziju i bez televizora, putem laptopa, tableta, telefona- na vama je samo da odaberete omiljene programe i da uživate u raznolikom TV sadržaju.