Gledati balkanske filmove ne znači samo upoznavati se sa kreativnošću i umetničkim izrazom naših autora, već i istraživati bogatu kulturnu baštinu Balkana. Balkanska kinematografija se kroz godine razvijala, bila je pod uticajem različitih pokreta i imala svoje periode uspona i padova. Međutim, uprkos svemu, domaći filmovi su ostavili traga u svetu umetnosti i danas se smatraju prepoznatljivim delom naše kulture. Kroz ovaj tekst ćemo vam predstaviti nekoliko domaćih filmova u NetTV Plus Video klubu koji su nastali u 21. veku.
Munje!
Radnja ove urbane komedije dešava se tokom jedne tople beogradski noći. Pop, Mare i Gojko su trojica drugova, koji su odrasli zajedno. Mare i Pop su oduvek bili muzačiri u pokušaju, dok je Gojko postao poslovan čovek, vlasnik noćnog kluba i studija za snimanje. Pop i Mare traže svog školskog druga da im pomogne da izdaju album, ali Gojko nije zaboravio školske dane… Munje! je srpski film iz 2001. godine. Režirao ga je Radivoje Andrić, a scenario je napisao Srđa Anđelić.
Kad porastem biću Kengur
Kad porastem biću Kengur je srpski film iz 2004. godine. Režirao ga je Radivoje Andrić, a glavne uloge igraju Sergej Trifunović, Marija Karan, Boris Milivojević, Nikola Vujović, Gordan Kičić, Lazar Strugar i Miodrag Fišeković. Film govori o mladim ljudima koji su na granici prelaska u tridesete godine, a nisu uradili ništa konkretno u svom životu. Radnja filma sastoji se iz tri međusobno isprepletene paralelne priče koje se odigravaju na beogradskoj opštini Voždovac.
Duhovi Sarajeva
Dopadljiva i zabavna komedija prepuna šarma na bošnjački način, duhovitih dijaloga i zgodne priče o dvojici dokoličara megalomanskih ideja, kojima se život potpuno promeni kada upoznaju privlačnu Splićanku. Kroz te likove, film propagira ljubav prema Sarajevu i donosi ležeran pogled na taj deo bivše Jugoslavije, koji je bio teško oštećen u ratu devedesetih. Uz Severininu privlačnost, dobro režirane komične prizore, muziku popularne grupe Hari Mata Hari, film obiluje i lepim snimcima glavnog grada Bosne i Hercegovine, kao i italijanskog Trsta, u kome se odvija jedna sekvenca.
Divljaci
Leto 2018. godine, svetsko prvenstvo u fudbalu… U susret finalu u Moskvi, u hrvatskim gradovima vlada opšte “ludilo”, koje je ponelo i naše glavne junake. Zolja , Jasmin i Mali odlučuju da opljačkaju malu radnju da bi nabavili novac za put u Rusiju. Bežeći od policije, prelaze granicu s Bosnom i Hercegovinom i zalutaju u šumi gde ih čeka iznenađenje. Mnogo nepredviđenih stvari će im se usput dogoditi.
Technotise: Edit i ja
Radnja ovog neobičnog filma smeštena je u Beogradu 2074. godine. Glavni lik je Edit, prosečna studentkinja psihologije koja bezuspešno pokušava da položi jedan ispit. Nakon šestog pada, odlučuje se za ekstreman potez – ugradiće sebi čip koji će joj pomoći da prođe ispit. Nakon ugradnje počinju da joj se događaju neobične svari i u njen život ulazi neznanac kojeg se ne može rešiti. Edit je osmišljena kao realističan lik s kojim se gledaoci mogu lako poistovetiti, iako događaji koji je okružuju pripadaju naučnoj-fantastici. Dugometražni animirani film izazvao je dosta pažnje i pohvalnih kritika kad se pojavio. Režirao ga je strip crtač Aleksa Gajić osmislivši ga kao sequel svog stripa Technotise. Film je osvojio čitav niz nagrada – nagradu publike i posebnu nagradu za doprinos srpskoj kinematografiji na festivalu Cinema City, nagradu publike na festivalu u Ljubljani, srebrnu nagradu publike na festivalu u Montrealu…
Zašto treba gledati domaće filmove?
Kroz pregled ovih četiri filma balkanske kinematografije, vidimo da oni prenose različite poruke i vrednosti koje su karakteristične za ovaj region. Od humora i nepredvidljivosti u “Kad porastem biću kengur”, do složenosti ličnih i društvenih problema u “Duhovi Sarajeva”, ovi filmovi nas vode na putovanje kroz različite aspekte Balkana. Iako su ovi filmovi snimljeni u različitim vremenima i okolnostima, oni zajedno čine značajan doprinos balkanskoj kinematografiji i kulturi. Kao takvi, oni nas podsećaju na važnost umetnosti u održavanju kulture i tradicije, dok nam istovremeno daju priliku da razumemo i prepoznamo raznolikost i kompleksnost balkanske regije.
Na našem NetTV Plus Video klubu (link: https://nettvplus.com/ ) možete pronaći ove, ali i mnoge druge zanimljive filmove koji će vas sigurno nečemu naučiti, nasmejati vas ili rasplakati. A koji je vaš omiljeni domaći film?